SATS finansiella resultat 2018

SATS levererade ett starkt finansiellt resultat för 2018 vilket lär glädja SATS Group ägare av Altor (51%) och TryghedsGruppen (49%). 

SATS Group är Nordens ledande träningsföretag där det ingår 250 center i Norge, Sverige, Finland och Danmark med 700 000 medlemmar och 10 000 anställda, varav cirka 2 000 heltidsanställningar.
 
I konceptet finns en vision att påverka hälsa och livskvaliteten hos medlemmar och samhället i stort. SATS erbjuder moderna träningscenter med de senaste träningstillbehören, handplockade och kvalificerade personliga tränare samt Nordens största gruppträningsutbud. Med sin premium profil strävar SATS hela tiden efter att ligga i framkant med innovativa lösningar för att vara den främsta träningskedjan i branschen. Här ingår stora satsningar på flera digitala verktyg.
 
Vill bygga kluster
SATS är den tydliga marknadsledaren i Norden, med strategiska fästen i huvudstäderna. 2018 fortsatte företaget att utöka antalet träningscenter genom förvärv i både Oslo och Stockholm, samt nyetableringar i bland annat Bergen och Helsingfors. 
 
"Vi fokuserar på att skapa starka kluster där våra medlemmar och potentiella medlemmar kan träna när det passar dem; där de bor, där de arbetar och där deras vänner är. Vi har exempelvis omkring 60 träningscenter i Oslo och Stockholm och täcker nästan alla stora lokaltrafiknät i dessa städer. Våra medlemmar har tillgång till ett mycket brett produktutbud och majoriteten av våra medlemmar besöker mer än en av våra träningscenter. Därmed gör vi det enklare för våra medlemmar att vara aktiva och upprätthålla goda träningsvanor," säger Sondre Gravir, CEO, SATS Group.

SATS Gym 18

 
Lönsamheten förbättrades 2018 
SATS meddelar nu att man har en fortsatt tillväxt 2018. Redan 2017 slog SATS ett omsättningsrekord i Sverige och kom upp i 1 246 000 000 SEK vilket var en ökning med 8 procent jämfört med föregående år. I Sverige såg SATS en omsättningsökning 2018 med 34 000 000 SEK - nu totalt 1 308 000 000 SEK.
 
Under 2018 växte medlemsantalet och sammanlagt gjorde SATS medlemmar mer än 27 000 000 träningspass på olika SATS centers. Detta inkluderar cirka 400 000 gruppträningsklasser med mer än 7 500 000 deltagare. Intressant läsning är att antalet utförda PT-tillfällen har stagnerat under 2018 i jämförelse med 2017. Det har ökat marginellt i Norge och minskat något i Sverige.
 
Rent ekonomiskt fick hela SATS Group 2018 en svag omsättningsökning på endast 0,3 % (mycket beroende på en tappad omsättning i Finland). Totalt 3 259 000 000 NOK jämfört med 3 250 000 000 NOK år 2017. Lönsamheten förbättrades mer med en EBITDA-tillväxt på 9,9 % vilket innebär hela 531 000 000 NOK och en marginal på 16 %. Att jämföra med 2017 då koncernen levererade en EBITDA på 483 000 000 NOK. 
 
SATS meddelar vidare att man har solida siffror i balansräkning och kassaflöde, vilket ger en stabil plattform för fortsatt tillväxt. Företaget strävar efter att fortsatt expandera genom förvärv, öppnande av nya träningscenter och utökning av kompletterande produkter under de kommande åren. 
 
Fortsatt full fart framåt
År 2019 lär inte bli sämre. Exempelvis kan SATS Group då räkna in förvärvet av den Danska kedjan fitness.dk och dess 39 träningscenter. Det förvärvet gjorde SATS-koncernen till den tredje största träningskedjan i Europa, avseende intäkter, och den enda kedjan som erbjuder träningscenter i de fyra nordiska huvudstäderna.
 
"2019 har redan dragit igång i exceptionellt hög takt. Vi brinner för att hjälpa människor till ett mer hälsosamt och lyckligt liv. Det uppnår vi genom att hela tiden erbjuda bästa möjliga produkter för våra medlemmar – både inomhus på våra träningscenters, men även utomhus och digitalt. Därför kommer vi att fortsätta göra stora investeringar i produktutveckling och stötta våra medlemmar till att bli ännu mer aktiva. Vi vill växa och expandera inom området för hälsa och träning och framöver kommer vi att testa nya koncept inom exempelvis kosthållning och livsstil, sjukgymnastik och sjukförsäkringar, säger Sondre Gravir, CEO, SATS Group. 
 
Spekulationen om SATS Groups kommande börsnotering fortsätter.
 
Rate this item
(1 Vote)
Björn Johansson

Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Våra partners

Om oss

Om oss
GymBusiness.se är Sveriges ledande B2B plattform för dig som vill driva ett framgångsrikt gym

gymb logo